Ocel pro výrobu tenkostěnné ocelové konstrukce

Ocel k výrobě tenkostěnné ocelové konstrukce (1)


Podpěry, pláty, podlahové nosníky a laťové profily jsou běžně vyráběny z pásové oceli stupně G550 válcované za studena s mezí průtažnosti 550 MPa vyrobené podle AS 1397. Podle AS 1397 se může použít i ocel s nižšími stupni pevnosti, ale musí to být výslovně uvedeno v projektu.

Podpěry, desky (kanály) a laťové profily jsou vyválcovány z plochého ocelového svitku, který je k dispozici v tloušťkách od 0,55 mm po 1,6 mm, přičemž nejpoužívanější je tloušťka 0,75 mm. Tloušťka použité oceli musí být již přesně specifikována ve stavebním projektu ocelové rámové konstrukce. Tloušťka materiálů, které se používají je ocel tloušťky 0,8 - 1,6 mm. Šířka profilu je buď C89 mm nebo C150 mm. Pro nenosné příčky se převážně používají profily 89 mm/0,8 mm. Pomocí metody válcování lze vyrábět širokou škálu dílů ocelové konstrukce v nejrůznějších rozměrech a profilech.

Ocel je chráněna proti korozi již zmíněným pozinkováním (275g zinku/m2), životnost takto upraveného materiálu je minimálně 100 let. Výhodou ocele je, že se nesmršťuje, nepraská, nekroutí se, není ovlivňována změnami okolní vlhkosti a je odolná vůči hnilobě, hmyzu a plísním.


Jak probíhá výroba lehké ocelové konstrukce z pozinkované oceli, můžete vidět na videu, které naleznete v článku „Výroba ocelové konstrukce”.
  Jakou odolnost má ocelová konstrukce díky materiálu, ze kterého je vyráběna se dočtete v článku „Odolnost ocelové konstrukce”.
  To, že je ocel zcela recyklovatelná, šetrná k přírodě se dočtete v článku „Životní prostředí vs. ocelová konstrukce”.
Výroba lehké montované ocelové konstrukce (2)   Odolnost lehké tenkostěnné ocelové konstrukce (2)   Životní prostředí a systém lehké rámové ocelové konstrukce (2)