Zkouška rekuperační jednotky

rekuperace 4


Chtěli jsme se přesvědčit, jak dobře nebo špatně rekuperační jednotka funguje (větrá) a tak jsme ji vyzkoušeli. Změřili jsme koncentraci CO2 v pokoji při větrání okny a poté při zapnuté rekuperaci.

1. den – rekuperace v provozu

Přes den hodnota CO2 klesla přibližně na 565 ppm (venkovní hodnota ve Frýdku-Místku), večer již nebylo potřeba větrat okny. Přes noc se postupně množství CO2  zvýšilo na 1325 ppm a tato hodnota se udržela přes celou noc. Ráno, když byl pokoj prázdný, hodnota opět postupně klesla na původních 565 ppm.

2. den – rekuperace vypnuta - otevřeny dveře v celém bytě

Druhý den odpoledne, po vypnutí rekuperace, hodnoty začaly pomalu růst. Otevřením okna na dobu 10 minut se vzduch zlepšil přibližně na půl hodiny. Hodnoty do příštího rána vzrostly na přibližnou hodnotu 1913 ppm. Po zjištění ranní hodnoty následovalo větrání oknem opět na dobu 10 minut, avšak zlepšení bylo opět krátkodobé.

Ukázalo se, že je-li rekuperace zapnutá, nemusíte větrat pomocí oken. Zároveň bylo zjištěno, že větrání pomocí oken má jen krátkodobý efekt, přibližně půlhodinový a to obzvláště, když se okno otevře pouze na několik centimetrů (tzv., když otevřeme jen „ventilačku„). Zhoršený vzduch v místnosti si většinou neuvědomujeme, protože si na něj zvykneme. Provedená zkouška se týkala konkrétní místnosti a nelze proto použít obecně na každou místnost, ale slouží jako ukázka pro představu, jak se může vzduch změnit.