Jak správně větrat, aby se neztrácelo teplo?

rekuperace 7


Každý chce doma mít příjemné teplo a hlavně čerstvý vzduch. Zvláště v zimě. Jenže při našem pobytu doma se hromadí vydýchaný vzduch. Zpravidla se vydýchaného vzduchu zbavujeme větráním. Tím však přicházíme i o drahocenné teplo. Nelze větrat a přitom neztrácet teplo? Lze, a to pomocí rekuperační jednotky. Zkouška rekuperace ukazuje, že funguje lépe, než větrání okny (o zkoušce rekuperace se dočtete v článku: „Zkouška rekuperační jednotky”).

Rekuperační jednotka má několik hlavních součástí, a to výměník tepla, zvaný rekuperátor, a dva ventilátory. Jeden ventilátor přivádí čerstvý vzduch zvenku přes výměník do domu a druhý nasává vydýchaný vzduch z místností a přes výměník jej ventiluje ven.

Ve výměníku teplý vydýchaný vzduch z domu předává své teplo chladnému vzduchu, který přichází zvenku. Účinnost jednotky je 80 – 90 %.

Vzduch, který vnímáme jako čerstvý, je vzduch s nízkým množstvím oxidu uhličitého (CO2). Množství oxidu uhličitého se měří v ppm (miliontina objemu). V přírodě se ve vzduchu nachází přibližně 350 ppm CO2, ve městě 550 ppm. Hygienická hranice, tzn., kdy začne množství CO2 člověka ovlivňovat, je 1000 ppm.

Jaký vliv na člověka má CO2?

1000 – 2000 ppm: máme pocit ospalosti a vnímáme, že je horší vzduch

2000 – 5000 ppm: špatně se koncentrujeme, snižuje se naše pozornost, bolí nás hlava

více než 5000 ppm: pociťujeme nevolnost a těžký vzduch, zvyšuje se nám tep

60 000 ppm: upadáme do bezvědomí