Fakta a mýty o větrání s rekuperací

rekuperace 21


Obecně převládá názor, že větrání s rekuperací je pevně spjato s úsporou a že se jedná o technologii vhodnou pouze pro pasivní domy. Dalším mýtem je, že majitelé domů vybavených větráním s rekuperací, si nemohou otevřít okna a že žiji v umělém skleníku. Zásadním rysem pro úspěšné a bezproblémové fungování rekuperace je důsledný výběr dodavatele, čímž lze předejít mnoha rizikům a problémům. Mezi nejčastější neduhy prý zejména patří zvýšená hlučnost rekuperace, průvan, nedostatečná účinnost, vznik mikroorganismů či kondenzátů v potrubí a podobně. Tyto negativní zkušenosti jsou však výjimečné a právě dostatečně věnovaná pozornost výběru dodavatele se v tomto případě několikanásobně vyplatí.

Naše dlouholeté praktické zkušenosti s tímto systémem dokládají, že v žádném případě se není třeba rekuperace obávat. Profesionálně navržený a bezchybně namontovaný systém větrání s rekuperací zajišťuje celoroční příjemné mikroklima, svěží a čerstvý vzduch, optimální vlhkost vzduchu a v neposlední řadě také kompletní eliminaci jakýchkoliv pachů.

MÝTY O REKUPERACI:

1) hučí to a fouká nám to na hlavu
Nové, dobře navržené a provedené systémy větrání s rekuperací rozhodně nejsou hlučné. Pokud nestojíte u jednotky nebo nestrkáte hlavu 30 cm k vyústce, tak si ani nevšimnete, že je systém spuštěn. To platí i o vnímání proudění vzduchu.

2) v trubkách rostou plísně
Častá představa laiků. Vzhledem k tomu, že veškerý vzduch je filtrován a odvlhčen, tak se do přívodního potrubí žádné nečistoty nedostanou. Navíc vzduch proudí neustále potrubím, takže šance na uchycení plísní nebo bakterií je minimální. Moderní systémy jsou vybaveny antibakteriální vrstvou. Potrubí, kterým je vzduch odváděn, je většinou znečištěno u kuchyní, kvůli nesprávnému používání digestoří. Nic se však neděje, protože vzduch v tomto potrubí míří směrem z domu a s přívodním vzduchem se fyzicky nepotká.

4) rekuperace je jen pro pasivní domy
Toto je naprosto mylná představa. Pokud bydlíte v jakémkoliv domě, který je zateplený a má nová okna, je větrání s rekuperací velmi užitečné a zdravé jak pro Vás, tak pro Vaši peněženku.

5) větrání s rekuperací je nadstandard a zbytečný luxus
Zvláštní je, že v našem životě dbáme o to, co jíme, co si oblékáme, čím jezdíme, ale o to, co denně dýcháme, se moc nezajímáme.  V základních variantách lze pořídit větrání bytu od 60 000 Kč a větrání rodinných domů v horizontu 100.000 – 200.000 Kč. Roční náklady jsou 2.000 – 5.000 Kč. A životnost systému kolem 30 let.